Using the Spire is easy: just select a beverage, then mix in flavor shots and enjoy a uniquely personalized Pepsi experience. The Spire technology is unique in that it leverages existing customer infrastructure while providing consumers with additional product options such as Mixology.

Accordingly, does Pepsi have a Freestyle machine?

Pepsi Spire is a touchscreen Soda fountain introduced by PepsiCo. The Spire‘s main competitor is the Coca-Cola Freestyle. Spire is currently available to retailers in two models, 2.0 and 5.0. It is now being designed by Japanese multinational Mitsubishi.

And how do I get a Pepsi machine?

To get a vending machine, your location must meet the following requirements: For a Vending Machines: Office/Manufacturing – 40 full time employees minimum. Retail – 60+ staff for break room placement; 100+ if the machine is open to the public.

In that context, how much does a fountain drink really cost?

So, for a soda you pay $2 for, grab it You take out $1.20 for indirects (60% load for indirects), then 8.5 cents for cup, lid, straw, ice cream, etc. Now divide $0.715 by the direct cost of the product i.e. H. 12 cents per cup.

How much does a Pepsi machine cost?

The machines are installed, stocked with products and serviced/serviced free of charge. However, if you’re looking to buy a soda machine and your own supplies, they generally start at around $3,600 for a quality device. Snack machines start at around $3,000.

How many drinks does a 5-gallon bag of syrup make?

5-gallon bag-in-box guide. Although there is no fixed number, here is an easy estimate of how many drinks you would get from a 5 gallon BIB. Your beverage pouch will hold 5 gallons of syrup. There are 128 ounces in 1 gallon. So, there are 640 ounces in 5 gallons.

How much does a Coke Freestyle cost?

The machine, made by MooBella Inc. of Taunton, Mass., costs $20,000 while Coca-Cola’s Freestyle can be rented for $320 per month. From syrup to soda, it costs an average of 30% more to run than a standard fountain machine.

How much is tea?

So about 8o% of tea bags cost 20-40 cents. Loose, artisanal whole-leaf teas: About 80% of high-quality teas cost 25-40 cents per cup. Premium costs 50 cents, and rare and special ones can cost as much as $2 a cup – or 50 cents.

Does cola syrup expire?

Please note that there are syrups on there Sugar base gives you no need to worry about expiration dates. The chemicals in the diet syrups break down and lose sweetness over time. Diets usually last about 9 months. If you drink soda regularly, that should be plenty of time, even if you get a 5-gallon case.

How much do restaurants charge for coke?

That’s why many restaurants and chains switched to “free refills” without worrying about their bottom line. These items cost the restaurant between 5 cents and 20 cents per serving. Keep that in mind the next time you want to order a $2.50 Coke.

What’s a good price for soda?

Coca-Cola prices

Type Size Price
Diet Coke 16 oz. Can $1.19
Coca-Cola 20 oz. Bottle $1.99
Coca-Cola Cherry 20 oz. Bottle $1.99
Coca-Cola Cherry Zero 20 oz. Bottle $1.99

Does Burger King Coke Freestyle?

Burger King Putting Coke Freestyle machine in all company stores. Coca-Cola Co.’s Freestyle beverage fountain received its biggest endorsement yet when Burger King Corp. plans to install the high-tech machine in all 850 company-owned restaurants across the US.

How much is an old Pepsi machine worth?

If it were a Coke machine, it would be they’re easily worth $100. But since it’s Pepsi, you did the right thing and offered $50.

What’s the profit margin on soda?

The retail price for a 16-ounce soda is between 79 cents and $1.29, depending on the restaurant. At 79 cents, that’s about $190 in revenue from $75 in syrup and about $1.50 in cups, plus a negligible amount for water, electricity, and labor. Over 60% profit which is insanely high for the restaurant business.

How does Coke Freestyle work?

Unlike traditional machines, Coca-Cola Freestyle dispenses various beverages by using small cartridges utilizes microdosed ingredients for a variety of choices. The cartridges fit snugly into the machine, and the technology in the machine senses when each brand is running low and needs to be replaced.

Is ice cream more expensive than soda?

In the US does ice cost more than soda?

In the US, the cost of ice, which calculates the cost of depreciation, maintenance, and electricity to the ice machine, is only about 1.5 cents. The cost of a glass of lemonade is actually surprisingly constant – around 3.5 – 5 cents.

How much does it cost to rent a vending machine?

Vending Machine Lease Average Cost. Prices start at around $50 per month and go up to $150 per month. Snack machines are often slightly more expensive than soda machines.

How Much Soda Makes a Bag of Syrup?

How Much Soda Makes a 2.5 & 5 Gallon Bag-in-Can Syrup? A 5 gallon bag-in-box syrup makes approximately 30 gallons of soda. A 2.5 gallon makes about 15 gallons.

Why are fountain drinks cheaper?

4 cents for the soda, 3 cents for the cup, 2 cents for the straw and 1 cent for the lid. Plastic bottles are more expensive because they are delivered by truck from a warehouse. For the record – fountain lemonades are cheaper with the exception of the syrup. But most companies estimate the cost per cup, not per syrup.

Can you buy Pepsi syrup for SodaStream?

Soda fountain syrup – You can buy soda fountain syrup (“bag-in-box” ) syrups for Coca-Cola, Pepsi and the like; However, these syrups are much less concentrated than the SodaStream syrups – typical branded syrups require a 1:6 dilution (i.e. 1 gallon of syrup makes 6 gallons of soda), while SodaStream’s use a 1:

ratiois dr Pepper is a product of Coca Cola or Pepsi?

Currently, most Pepsi and Cola bottlers that Dr. Bottling Pepper, owned by PepsiCo and The Coca-Cola Company after buying out their major bottlers. Currently, Dr. Pepper Snapple relies on its own bottling group to bottle and distribute its products in more than 30 states.

How much is a large coke at Mcdonalds?

McDonald’s menu prices

td>

Food Size Price
Soda Small $1.00
Soft drink Medium $1.29
Soft Drink Large $1.49
Orange Juice Small $1.59